Tavaszi túra a VÁG folyón - Szlovákia
Rövid Élménybeszámoló a Márciusi Ifjak 2026-os Vág túrájáról - KÉPGALÉRIA
Márciusi Ifjak Újratöltve a Vág folyón
Március közepe volt, az a bizonytalan, lebegő idő, amikor a tél még vissza-visszanéz, de a tavasz már határozottan helyet kér magának. A Vág folyó partján állva a víz színe egyszerre hordozta a hóolvadás zavaros emlékét és az új évszak ígéretét.
A levegő hűvös volt, mégis ott bujkált benne valami friss, ébredő illat, amely mozgásra hívott. Nemcsak egy túra kezdődött itt, hanem egyfajta átmenet is: a csendes téli bezártságból a sodrásba, a lassú ébredésből a tapasztalás felé. A víz halk morajlása mintha történeteket suttogott volna. Mi pedig e történetek nyomába eredtünk, evezőinkkel rajzolva bele magunkat a folyó emlékezetébe.
Vág folyó - Szlovákia
A Kontiki Egyesület
Márciusi Ifjai – újratöltve – hagyományosan a vízen emlékeztek meg nemzeti
ünnepünkről. Politikamentes „béke menetünk” idén Szlovákiába, a Vágra
kormányozta hajóinkat.
A folyó partját még
a télhagyó, kopasz fák szegélyezték, de amikor elmerültünk a természetben, már
láttuk az apró zöld rügyeket, hallgattuk a hívogató, vidám madárfüttyöt.
A márciusi szél
természetesen három napon keresztül szemből érkezett, csapatunk mégis vidám
maradt a szikrázó napsütésben. Napközben kalandos átemelések, kisebb-nagyobb
zúgókon való lecsúszások, este pedig a tábortűz körüli baráti beszélgetések
tették teljessé a közös élményt.
A Pöstyéni duzzasztó
alól indultunk, ahol az öreg Vág partján csütörtök este vertünk tanyát. Ide
egészen a táborig be tudtunk jönni az
autókkal, melyeket Vágszakályon (Sokolovac) egy kedves családnál hagyhattunk
megőrzésre. Az esti tábortűz a gát oldalában tulajdonképpen megnyitotta az idei
vadkempinges szezont.

Másnap reggel kissé
hűvösre ébredtünk, a hajók és a felszerelések le voltak deresedve. Jól esett a
meleg tea, de még jobban, amikor a dombok mögül felemelkedett a napocska.
Fokozatosan vettük le meleg ruháinkat, és immár a jó időt dicsértük. Mire
összerendeztük a tábori felszerelést, és minden megtalálta a helyét a
kajakokban, már negyed 10 lett. Búcsút inthettünk a korai indulásnak. Hajóinkat
egy meredek partoldalon kellett levinni a vízhez, amit jól szervezetten
sikerült megoldanunk.
Az öreg Vág keskeny,
tele zátonyos kanyarokkal kisebb zúgókkal tűzdelt. Közel 12 kilométerig tartott
ez a "beevezés", majd jobbról egy látványos fenékküszöbbel
megérkezett az üzemvízcsatorna is, a folyó kiszélesedett. Alatta tartottuk az
első pihenőnket. Nem kellett sokat eveznünk, hogy elérjük az első nagyobb
települést Galgócot (Hlohovec). Innen hosszú kilómétereken keresztül követtük
egy hattyúpár útját, majd 7 kilométer múlva már hallottuk annak a zúgónak a
hangját, amit előbb szemrevételezni akartunk. Ki is kötöttünk, Marcival mi
voltunk a felfedező csapat. Egy víz alatti csővezeték miatt 40 méter alatt 1,5
métert esik a víz. Középtől kissé balra találtam meg a lehetséges átjárót.
Társaimat felkészítettem arra, hogy vizesek lesznek, mert a kijelölt úton
szembe fognak kerülni egy nagyobb visszatörő hullámmal. Én mentem előre, majd
mindenki szerencsésen leért, a kenuból viszont ki kellett merni a becsapódó
vizet.

Alig
egy kilométerrel lejjebb jött az újabb kihívás, de ezt a fenékküszöböt már
ismertük a szárazföldi bejárásról, így tudtuk, hogy átemelés következik. Bár a
bal oldalon van egy rés, ahol talán lejöhetnénk, de a rengeteg kő és vas
életveszélyessé teszi. Itt a folyó felett van egy gázvezeték átfeszítés. Közel
fél kilométert kellett kocsikáztatni a hajókat, hogy egy szép sóderes részen
újra vízre szállhassunk. Romantikus szakasza kezdődött a folyónak, de kezdett
elfogyni az evezésre szánt időnk, ha még világosban szeretnénk sátrat állítani.
Végül Szered előtt egy parkosított partszakaszon a Romantická lavička pri Váhu-nál (romantikus pad a
Vágnál) kötöttünk ki, és vertünk sátrat egy éjszakára. Sokan sétáltak erre, így
nem mertünk tüzet gyújtani. Este nyolcig próbáltunk még kint maradni, majd
korán bebújtunk a sátrainkba.
A szél
már éjszaka elkezdte rázni menedékeinket, és ezzel az erősséggel kitartott
egész másnapig. Az átlag 26km/h-ás (45-50km/h befújásokkal) szembe fújú
délkeleti szél komoly kihívás elé állította kenusainkat. Fel voltunk rá
készülve, hogy Szered (Sered) után jön a fekete leves, de arra nem
számítottunk, hogy a Vágkirályfai (Kráľová) víztározóra már ki se jutunk. Az autópályahíd után már olyan brutális
szembe szél és magas hullámok fogadtak, hogy a kenu háromszori próbálkozásra se
tudott rámenni a nyílt vízre, mindig visszafújta őket a szél. Nem volt mit
tenni, nem tudtunk tovább menni, kerestünk egy békés helyet, és tábort vertünk.
Jobbnál-jobb táborhelyek közül válogathattunk, így nem volt nehéz megtalálni a
tökéletest, ráadásul még előttünk állt az egész délután, kapkodni sem kellett.
Szárazfa is volt bőven, este jókora tüzet gyújtottunk. Vegyes érzések
kavarodtak bennünk. Már tudtuk, hogy túránk rövidebb lesz a tervezetnél, de
közben nagyon jól esett a pihentető délután a szépen berendezett táborunkban.

Reggelre a szél
enyhült valamelyest, így neki tudtunk vágni a tározónak. Tíz kilométer unalom
az erőműig, csak a felzavart kormorán had nyújtott fotó témát. Bár létezik egy
zsilip az erőmű jobb oldalán, de esélytelen hogy használhassuk. Átellenben
viszont jókora kövezésen kellett kiemelnünk a hajókat és felszerelésüket. Itt
egyáltalán nem gondoltak a vizitúrázókra. Közel 1 órába telt, mire kitaláljuk
hogyan valósítsuk meg az átemelést. Hatalmas meredek gátoldal, majd bozótharc. Ezt inkább kihagytuk, inkább a fél
kilométeres sólyakocsikázást válassztottuk. Közben értesítettem a Komárnói
segítségünket, hogy Vágkirályfán lesz a túránk vége, oda jöjjön értünk.
Az alvízen jókora
busák ugrándoztak hajóink körül, de nehéz volt őket fotózni. 2,5 kilométer
evezés után szinte egyszerre értem partot Ernő bácsi éppen érkező kisbuszával.
Itt ért véget túránk, és már csak egy kis logisztika várt ránk. Itt
szembesültünk a napi 50 cm-es vízszintmozgással, amikor az erőmű megengedi a
vizet. Olyan sebesen jött a víz, hogy nem győztük feljebb menekíteni
cókmókjainkat.
Túránkat a
legideálisabb 130-170 cm-es közepes vízállásnál (Galgóc) tettük meg. A folyó
átlagos sodrása 4-5 km/h. Nem jutottunk
el Komárnóig, ahogy terveztük, mivel az
erős szembeszél, az átemelésekkel eltöltött idő jelentősen befolyásolta
haladásunkat. Ezért még visszatérünk.

Köszönet azoknak,
akik ismeretlenül is támogatták utunkat, és persze vizes barátainknak, akik
hasznos információkkal láttak el bennünket indulás előtt.